Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /virtual/web/footballcoach.cz/www/types/diskuze.php on line 59 Problém fotbalu v ČR

Problém fotbalu v ČR

Zamyšlení nad problémem českého fotbalu

12.7.2012

   V úvodu dnešního článku bych měl pozitivně reagovat na úspěch našeho národního mužstva na EURO 2012. K postupu ze základní skupiny stačilo našemu týmu odehrát skvělé dva poločasy, jeden s Řeckem a druhý s Polskem. První místo ve skupině po úvodním utkání jistě očekával málokdo. V dalším utkání proti Portugalsku však už byl vidět obrovský rozdíl v kvalitě týmového výkonu, individuálních herních činnostech a taktické vyspělosti. Postup mezi 8 nejlepších týmu Evropy je tedy jednoznačným úspěchem, jak po sportovní, tak po ekonomické stránce. Moje prognóza, kterou jsem uvedl v článku v roce 2008 se tedy částečně nenaplnila, nicméně až další utkání naší reprezentace v kvalifikační skupině pro MS 2014 pravdivě ukáží, jaká kvalita hráčů a týmu opravdu je. Pokud se hráči Pilař, Jiráček, Gebre Selassie prosadí v nových klubech a budou pravidelně nastupovat k utkáním, bude mít reprezentace opět nové hvězdy. Tito tři hráči dle mého názoru nad ostatními vyčnívali, jak v kvalifikaci, tak na EURO. Přejme si, ať nám tyto hvězdy brzo nezhasnou....

 

30.6. 2012

  V soutěžním ročníku 2011-2012 se změnila struktura soutěží mládeže od přípravek až po soutěže dorostu. V přípravkách hra 4+1a 5+1, v kategorii MŽ hra 7+1 na polovině hřište, v kategorii mladšího dorostu vytvoření soutěží U16 a U17, v kategorii staršího dorostu U19 byly zrušeny divize a vytvořeny skupiny 2.ligy. Tyto změny měly pozivní vliv pro všechny zúčastněné hráče. V hrách na malém prostoru 4+1, 5+1, 7+1 se hráči dostávali častěji do kontaktu s míčem a tím mohou dostatečně rozvíjet technické dovednosti. Dle mého názoru jsou tyto změny velmi pozitivní a během několika let, by se to mohlo projevit na zvýšení kvality a úrovně naší mladé fotbalové generace. Samotná změna struktury soutěží nestačí, důležitá je každodenní práce trenérů na hřišti. Na stránkách FAČR jsem se dočetl, že fotbalová asociace připravuje skupinu trenérů mládeže. Tito odborně vyškolení trenéři budou navštěvovat jednotlivé kluby a budou jim pomáhat v tréninkovém procesu. Skvělá myšlenka!!! Co se týká dorostenecké kategorie jeví se jako zajímavá myšlenka, aby tyto soutěže byly uzavřeny a tedy se nepostupovalo ani nesestupovalo. Difinitivně by se tím zamezilo ovlivňování výsledkú ze strany rozhodčích, které bylo v předešlých obdobích v některých klubech téměř pravidlem. Trenéři v těchto kategoriích budou mít více času zaměřit se na kvalitní práci v tréninkovém procesu a nebudou pod tlakem čsto nekompetentních činovníků klubu a jejich honbou za body. Všechny tyto změny tedy začínají dávat našemu fotbalu smysl a pokud jsem kritizoval v roce 2008 špatnou práci FA, nyní mou kritiku beru částečně zpět, jen škoda, že tyto změny nepřišly o několik roků dříve.                  

  

15.10. 2008

Moje dlouholeté zkušenosti v roli fotbalového trenéra, mne přiměli k zamyšlení nad způsobem vedení tréninkového procesu v mnoha klubech.

Kvalita přípravy mladých fotbalových hráčů ve většině klubů nedosahuje takové úrovně jako v jiných zemích. Představitelé fotbalové svazu se tímto problémem dlouhé roky nezabývali a s důsledky této nečinnosti se náš fotbal bude vzpamatovávat ještě mnoho let. V roce 2008 jsem odhadoval vzestup českého fotbalu až v letech 2016 - 2020. Pokuste si odpovědět na těchto pár otázek a možná mi dáte za pravdu.

Jaký další hráč, se od přestupu Tomáše Rosického objevil a hraje v předních evropských klubech?
Kdy naposledy postoupil některý z našich klubů do Ligy mistrů? Kde jsou úspěchy našeho národního mužstva v podobě postupu ze skupin na ME nebo MS?
Kam se ztratili všichni hráči, kteří hráli finále na MS U-20 v Kanadě?
Je správný názor přivádět do naší ligy „hráče“ z jiných zemí a nechávat naše mladé hráče vysedávat na lavičkách?
Proč se odcházející hráči do zahraničí, neprosadí do základních sestav, nehrají tam mnoho měsíců a pak se rychle vracejí zpět domů?
Je horizont úspěchu na mezinárodní scéně v letech 2016-2020 reálný? Proč se hrají soutěže o postup a sestup v přípravkách, žácích a dorostech?
Proč jsou v těchto soutěžích vytvářeny tlaky na trenéry, aby získávali body? Proč kvůli těmto tlakům o body nasazují trenéři do utkání jen vyvolenou skupinu hráčů a některé hráče nasazují jen na pár vteřin?
Trenéři národního týmu často říkají: „Nemáme z čeho vybírat“ nebo „nejsou hráči“. Zamyslel se někdy někdo, proč nejsou? Změní se něco příchodem nového vedení fotbalového svazu?

Věřím, že tento projekt přinese alespoň částečné zlepšení situace v tréninkovém procesu a zájemcům nabídne další možnosti pro dosažení jejich sportovních cílů.


Vaše komentáře


Jméno:
Příspěvek:


Načtení diskuze se nezdařilo

Vyrobila DS Websites